-Reklama-

Pieluchy wielorazowe – czy to się opłaca?

Pieluchy wielorazowe to ekologiczna alternatywa dla jednorazówek. Czy pieluchy wielokrotnego użytku są wygodne i czy ich zakup jest opłacalny? Jak wybrać najlepsze pieluchy wielorazowe?

-Reklama-

Pieluchy wielorazowe – co to jest?

Pieluchy wielorazowe kojarzą się nam głównie z przeszłością i własnym dzieciństwem. Tymczasem mamy XXI wiek, a one znowu święcą triumfy. Wyglądają co prawda zupełnie inaczej niż kiedyś, zostały na dodatek udoskonalone, ale nadal to produkt ekologiczny.
Pieluchy wielorazowego użytku w dzisiejszym wydaniu przypominają materiałowe majteczki lub spodenki. Są produkowane z naturalnych materiałów takich jak np. bawełna czy wełna. Znacząco uproszczono sposób ich zapinania, bo posiadają zapięcia umożliwiające regulację. Dzisiejsze pieluchy wielorazowe nie wymagają stosowania ceraty, która nie była idealnym zabezpieczeniem przed przesiąknięciem, a na dodatek powodowała odparzenia. W obecnych modelach pieluch wielorazowych, za chłonność odpowiada specjalny wkład wykonany z naturalnych materiałów takich jak np. bambus, len, konopie, bawełna lub materiałów syntetycznych takich jak mikrofibra. Poza wkładem potrzebny jest też coś na kształt otulacza, który utrzyma wkład i uniemożliwia przesiąkanie.

Cechą charakterystyczną pieluch wielorazowych jest to, że są wielokrotnego użytku. Pieluszki wielorazowe wysokiej jakości zakupione raz, służą na cały okres pieluszkowania malucha. Pieluch bowiem się nie wyrzuca, a pierze. Po narodzinach warto zainwestować w rozmiar noworodkowy – NB, po około 3-4 miesiącach należy przejść na rozmiar OS (One Size), który często wystarcza do końca okresu pieluchowania. Pieluchy o rozmiarze NB można sprzedać na rynku wtórnym lub zostawić dla młodszego rodzeństwa.

Pieluchy wielorazowe – rodzaje

Oferta pieluch wielorazowych jest ogromna. Mamy do wyboru nie tylko dużo wzorów, ale również dużo rodzajów. Wszystko zależy od tego, jakie pieluszki uznamy za najwygodniejsze. A wybór jest szeroki. Możemy zdecydować się na różne opcje:

  • otulacz + wkład
    To najpopularniejszy wybór. Otulacz to materiałowe „opakowanie” chroniące ubranko przed zmoczeniem.  Może być wełniany lub wykonany ze specjalnego materiału PUL. Do otulacza niezbędne jest włożenie chłonnego wkładu.
  • SIO + wkład
    SIO to rodzaj otulacza, który wewnątrz posiada napki. Wkład, który do niego dobierzemy, też powinien je posiadać, dzięki czemu zostanie dobrze zamocowany i nie będzie się przemieszczał.
  • kieszonka + wkład
    Kieszonka to forma otulacza, do którego wkład mocuje się poprzez włożenie go w tzw. kieszonkę. Wkład jest dzięki temu stabilnie umocowany. Idealne rozwiązanie dla ruchliwych maluchów.
  • formowanka + otulacz
    Formowanka wygląda jak normalna pieluszka, tylko że z materiału. Jest wkładem, który chłonie i pozostaje mokry, dlatego wymaga założenia otulacza. Na formowankę polecane są tzw. gatki lub longi wykonane z PULu lub wełny.
  • AIO
    Skrót pochodzi od zwrotu „all in one”. Mamy tutaj więc jeden element – pieluszki wykonanej z materiału, który z jednej strony dobrze chłonie, z drugiej blokuje przeciekanie, a więc jest połączeniem wkładu z otulaczem. Ta opcja idealna jest np. na dłuższe wyjścia.

Wszystkie powyższe rodzaje pieluszek poza SIO występują w dwóch rozmiarach: NB (noworodek) i OS (One Size). Zanim podejmiesz decyzję, które pieluszki wielorazowe wybrać, warto sprawdzić każdą opcję i dopasować ją do swoich potrzeb. Pomocne może okazać się skorzystanie z wypożyczalni pieluch działających na terenie całej Polski np. Pożycz Pieluszkę.

Pieluchy wielorazowe – atuty

Pieluchy wielorazowe mają wiele zalet. Najważniejsze z nich to:

1. Ekologia 
Pieluchy wielorazowe wpisują się w trend eko. Przez cały okres pieluszkowania zużyjemy ich tylko kilkanaście, podczas gdy  dziecko przeciętnie zużywa nawet 1,5 tony pieluch jednorazowych. Pieluszki nie zawierają również substancji szkodliwych, które mogłyby wpływać negatywnie na środowisko lub na dziecko. O ich ekologiczności możemy również powiedzieć ze względu na brak potrzeby używania chusteczek nawilżających. Dziecięca pupa w pieluszce wielorazowej wymaga jedynie przemycia samą wodą.

2. Zdrowy rozwój dziecka
Nauka czystości u dziecka jest dzięki tym pieluchom łatwiejsza. Łatwiej i szybciej jesteśmy ponadto w stanie zaobserwować fizjologię dziecka. Inną ważną kwestią jest również to, że pielucha jest paroprzepuszczalna, więc ryzyko odparzeń jest tutaj mniejsze.

3. Różnorodność
Pieluchy wielorazowe to już nie jest biała tetra z ceratą, ale modne, kolorowe, występujące w szerokiej ofercie wzorów, majteczki. W lecie stanowią element ubrania dziecka, którego nie trzeba zakrywać.

4. Ekonomia
Choć cena jednostkowa pieluchy wielorazowej jest większa niż cena jednorazówki, w kontekście całego okresu pieluchowania staje się inwestycją niezwykle opłacalną. Pieluchy One Size rosną z dzieckiem i nie trzeba ich wymieniać. Na dodatek te same pieluchy można wykorzystać także przy kolejnym dziecku lub po prostu odsprzedać.

Pieluszka kieszonka ONE SIZE, Inika

Pieluchy wielorazowe – ile kosztują?

Ceny pieluch wielorazowych są różne.Zaczynają się od 55 zł , ale na cały okres pieluchowania potrzebujemy ich zdecydowanie mniej niż pieluch jednorazowych. Podczas gdy szacuje się, że w pierwszych dwóch latach życia dziecka zużywamy ok. 4 tysięcy pieluch jednorazowych, wielorazówek będziemy potrzebować tylko kilka-kilkanaście – w zależności od tego, jak często chcemy je prać. W opcji bardzo ekskluzywnej – gdy będziemy potrzebować pieluch wielorazowych w takim zapasie, by starczał nam przy praniu raz na trzy dni – wydamy na to około 2 tysięcy złotych. Koszt pieluch jednorazowych, jakie zużyjemy w tym czasie jest więc dużo wyższy. W przypadku mniejszego zapasu wielorazówek, oszczędność będzie więc jeszcze większa.
Jeśli zależy nam na zakupie kompletu pieluszek na cały okres pieluchowania, najlepiej zdecydować się na zestaw wyprawkowy. W zestawie dodatkowo oszczędzimy parę złotych.

Pieluchy wielorazowe – które wybrać?

Najważniejsze to dobrać pieluchę do swoich i dziecka potrzeb. Małemu noworodkowi należy dobrać odpowiedni mniejszy wkład i otulacz. Rodzaj pieluszki należy też dopasować do naszych preferencji, by przewijanie było dla nas jak najmniej problematyczne. Istotny bywa rodzaj materiału, z którego wykonano wkład do pieluszki. Niektóre dzieci lepiej tolerują bawełnę, inne bambus.  Czasem najodpowiedniejsze są pieluchy wełniane. Są też dzieci o większej wrażliwości na wilgoć w pieluszce, więc i pod tym kątem trzeba dokonać właściwego wyboru wkładu. Wygląd pieluszki wielorazowej też jest ważny, mamy możliwość dobrać otulacz np. do zainteresowań malucha. Miłośnik zwierzątek będzie chętnie chodził w pieluszce z liskami, a mały pasjonat motoryzacji pokocha otulacz w motory.

Jeśli podjęcie decyzji o wyborze konkretnej pieluszki wielorazowego użytku jest trudny, warto poprosić o poradę sprzedawcę w sklepie specjalizującym się w tego typu asortymencie. Bardzo bogatą ofertę ma sklep Chmurka Biała.
Możemy też zdecydować się na wypożyczenie pieluszki ze specjalnej wypożyczalni, co pozwoli nam przetestować ten rodzaj pieluchowania i dobrać odpowiedni rodzaj pieluchy wielorazowej.

Pieluchy wielorazowe – obalamy mity

  • Stosowanie pieluch wielorazowych jest trudne. MIT
    Nie ma nic skomplikowanego w zakładaniu, wymienianiu czy czyszczeniu pieluszek wielorazowych.
  • Czyszczenie pieluch wielorazowych jest czasochłonne – MIT
    Obsługa brudnych pieluszek jest podobna, jak obsługa brudnych ubranek. W obu przypadkach używamy do tego pralki. To już nie te czasy, gdy pieluchy były gotowane, krochmalone i szorowane aż do zdarcia skóry z dłoni.
  • Pieluchy wielorazowe są dla bogatych MIT
    Udowodniliśmy już, że inwestowanie w pieluchy jednorazowe może wygenerować koszt nawet dwukrotnie większy od tego, który poniesiemy decydując się na pieluchy wielorazowe. Naszym zdaniem pieluchy wielorazowe są dla oszczędnych.

Artykuł powstał we współpracy z Chmurka Biała

-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również