-Reklama-

Mamo pić! Co podawać dziecku do picia? RADY DIETETYKA

Nadeszła kolejna fala upałów. Wiadomo, że w tym gorącym okresie trzeba dzieciom częściej niż zwykle podawać picie. Ale co? Wodę, wodę smakową, a może soki?

-Reklama-

Nadeszła kolejna fala upałów. Wiadomo, że w tym gorącym okresie trzeba dzieciom częściej niż zwykle podawać picie. Ale co? Wodę, wodę smakową, a może soki?

WODA

U niemowląt poniżej 6. miesiąca życia karmienie wyłącznie piersią powinno zaspokajać wszystkie potrzeby. Mleko matki dostarcza wystarczającą ilość energii, aby dziecko się najadło oraz gasi pragnienie. Kiedy zaczynamy rozszerzać dietę niemowlęcia o inne produkty, dziecko zaczyna potrzebować więcej płynów. Najwłaściwszym wyborem dla dziecka jest woda butelkowana nisko zmineralizowana, niskosodowa i niskosiarczanowa (zawartość soli mineralnych poniżej 500mg/litr). Najlepiej, jeśli woda posiada atest Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka. Nie należy podawać wody z kranu, nawet filtrowanej, jeśli nie jest ona przegotowana, ponieważ może być zanieczyszczona bakteriami i szkodliwymi związkami. Wodę średnio zmineralizowaną można podawać dziecku od 3 roku życia.
Według wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia dzieci karmione mlekiem modyfikowanym poniżej 6. miesiąca życia również nie muszą być dodatkowo dopajane.
W upalne dni kiedy jest gorąco, a niemowlę mimo karmienia piersią lub mlekiem modyfikowanym jest niespokojne, można podać mu butelkowaną wodę lub przegotowaną z kranu w ilości do 110ml/porcję.
Dzieciom powyżej 6. miesiąca życia można podawać wodę bez ograniczeń, według potrzeb dziecka. Należy pamiętać, aby nie poić malucha przed jedzeniem, bo może to spowodować, że nie zje całego posiłku. Średnie zapotrzebowanie na wodę w drugim półroczu życia dziecka to 800ml/dobę (w tym też pokarmy płynne). Zapotrzebowanie u dzieci w wieku 1-3 lat wynosi około 1250ml/dobę, a dla dziecka w wieku 4-6 lat 1600ml/dobę.
Kiedy dziecko poniżej 12 miesiąca życia nie chce pić wody, najczęściej oznacza to, że nie odczuwa pragnienia. U dzieci starszych na niechęć do picia wody może wpływać przyzwyczajenie do słodkich napojów. Dlatego, tak ważne jest aby przyzwyczajać dziecko do gaszenia pragnienia za pomocą wody od maleńkości.
Kiedy u dziecka pojawiają się wymioty lub biegunka (niezależnie od wieku), obowiązkowo należy mu podać dodatkowe płyny. Odwodnienie organizmu może pogorszyć stan dziecka i doprowadzić do zaburzeń elektrolitowych, a w wyjątkowych sytuacjach nawet do śmierci.

SOKI

Soki można podawać dziecku już w 5.-6. miesiącu życia, w zależności od czasu rozszerzania diety. Soki najlepiej przygotowywać w domu (bez dodatku cukru!), z owoców z upraw ekologicznych. Z początku lepiej nie łączyć w sokach kilku rodzajów owoców. Porcja dzienna soku dla dziecka do 12 miesiąca życia to 150ml. Soki nie służą do zaspokajania pragnienia i nie powinny zastępować wody. Dzieciom starszym można podawać 100 proc. soki, bez dodatku cukru w umiarkowanych ilościach, do 1 szklanki na dzień. Nadmiar słodzonych napoi może prowadzić do nadwagi i otyłości oraz ich powikłań takich jak cukrzyca, insulinooporność, nadciśnienie, choroby układu krążenia.

WODY SMAKOWE

Wody smakowe nie są wskazane do podawania dzieciom, a w szczególności poniżej 2. roku życia. Ich skład nie różni się znacząco od składu napojów typu cola. Wody smakowe zawierają konserwanty, sztuczne aromaty, duże ilości cukru lub substancje słodzące. Najczęściej ich skład nie ma nic wspólnego z owocami, a smak tworzą aromaty i cukier. Podając dziecku tego typu napoje przyzwyczajamy je do słodkiego smaku, dostarczamy dużych ilości cukru nie mającego wartości odżywczych. Dziecko przyzwyczajone do picia wody smakowej może odmawiać picia zwykłej wody i mieć zaburzenia apetytu.

autor: mgr Iga Wójtowska
foto: Chill Mimi / Foter / CC BY
iga-1

mgr Iga Wójtowska

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na kierunku dietetyka, członkini Polskiego Stowarzyszenia Dietetyków oraz Polskiego Towarzystwa Dietetyki Sportowej. W trakcie studiów praktykę zawodową zdobywała na oddziałach wielu warszawskich szpitali oraz w Instytucie Żywności i Żywienia. Swoją wiedzę stale poszerza i uaktualnia uczestnicząc w konferencjach związanych z odżywianiem, dietoprofilaktyką i dietoterapią. Obecnie poradnia dietetyczna JeszFresh

-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

1 KOMENTARZ

Exit mobile version