-Reklama-

Lewatywa przed porodem – konieczna?

Pytanie o lewatywę trudno przechodzi przyszłym mamom przez gardło, dlatego rzadko kiedy pytają o nią jeszcze przed porodem. Wyjaśniamy, czy lewatywa jest konieczna i czy można wykonać ją samodzielnie.

-Reklama-

Lewatywa – czym jest?

Lewatywa to nic innego jak wlanie do odbytu płynu, którego zadaniem jest przepłukanie jelita grubego i usunięcie z niego zalegających tam mas kałowych. Chodzi więc o przymusowe wypróżnienie się. Lewatywę zwykle stosuje się w przypadku długotrwałych zaparć, ale powinno to być rozwiązanie ostateczne, gdyż takie działania jeśli są powtarzane, mogą rozleniwić jelita i uniemożliwić naturalne wypróżnienie.

Lewatywa przed porodem – konieczna czy nie?

Lewatywa przed porodem to kwestia, która spędza sen z powiek wielu ciężarnym. Nie raz można usłyszeć, że to zabieg niezbędny, któremu musi się poddać każda kobieta przed samym porodem. Ponieważ jest to czynność dość intymna i wstydliwa, dokłada stresu niemal każdej rodzącej. Ale czy rzeczywiście lewatywa przed porodem jest obowiązkowa?

Jak się okazuje, nigdzie nie jest napisane, że lewatywa przed porodem jest konieczna i wymagana. Co innego praktyka, bo w wielu szpitalach stosuje się lewatywę rutynowo. Tymczasem kobieta ma prawo nie zgodzić się na ten zabieg, a personel nie może jej do tego zmusić. Według Światowej Organizacji Zdrowia lewatywa jest przed porodem nieuzasadniona. Mimo wszystko warto rozpatrzeć lewatywę przed porodem bo: może ona przyspieszyć i ułatwić poród, ochronić dziecko przed kontaktem z mimowolnie oddanym przez rodzącą stolcem i uczynić poród bardziej komfortowym. Jeśli kobieta nie wypróżni się całkowicie przed porodem, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w trakcie parcia i tak odda stolec. To może być dla niej krępujące, choć personel jest do tego przyzwyczajony i traktuje to jako normalne zjawisko. Lewatywa sprawi, że mimowolne oddanie stolca nie będzie miało miejsca a ponadto po porodzie kobieta nie będzie musiała się stresować wypróżnieniem przez najbliższe kilka dni.

Mimo wszystkich atutów lewatywy przed porodem, nie zawsze jest ona potrzebna. Często naturalnym etapem przed samym porodem jest samooczyszczanie się ciężarnej. Kobiety na jakieś 2 tygodnie przed porodem obserwują u siebie luźniejsze i bardzo częste stolce. Organizm sam w ten sposób robi porządek z jelitami i przygotowuje się na poród.

Lewatywa przed porodem – samodzielnie czy w szpitalu?

Lewatywę można wykonać samodzielnie w domu lub poddać się lewatywie w szpitalu. Z pewnością zabieg jest mniej krępujący, gdy wykonuje się go samej, ale istnieje też ryzyko, że lewatywa wykonana w domu przyspieszy poród i przyszła mama nie zdąży dojechać do szpitala. Z tego powodu zabieg ten należy wykonywać tylko w pierwszej fazie porodu a nie podczas częstych i bardzo bolesnych skurczów. Lewatywę wykonuje się specjalnym preparatem i załączonym aplikatorem. Najpopularniejszym środkiem jest Enema – dostępna w aptece bez recepty. Minusem samodzielnie wykonywanej lewatywy jest pewna trudność aplikacji. Trzeba pamiętać, że zaawansowana ciąża ogranicza ruchy, dlatego może to nie być takie proste. Skuteczność lewatywy jest duża – zaledwie po kilku minutach odczuwa się parcie na stolec.

Wykonaniem lewatywy w szpitalu zajmuje się położna. Ona też używa zwykle wymienionego płynu i można mieć pewność, że zrobi to szybko i fachowo. Jej działanie ogranicza się do aplikacji płynu do odbytu. Potem ciężarna udaje się do toalety i się wypróżnia.

Lewatywa przed cesarskim cięciem

Wykonanie lewatywy najczęściej jest zalecane kobietom rodzącym naturalnie, ale w niektórych szpitalach wymaga się jej od kobiet przed cesarskim cięciem. Tak jak w przypadku porodu naturalnego, tu też nie ma żadnego nakazu wykonania tego zabiegu. Mimo tego, wiele szpitali stosuje tę praktykę. Lekarze tłumaczą, że to ułatwia późniejszy zabieg i czyni go bardziej bezpiecznym, choć nie ma na to żadnych medycznych dowodów.

Lewatywa przed porodem – co mówią na jej temat świeżo upieczone mamy:

Dyskusja nr 1

Dyskusja nr 2

Autor: Sylwia
foto: pixabay.com
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również