-Reklama-

Krwawienie w ciąży. Co może oznaczać?

Choć krwawienie w ciąży to niepokojący objaw, nie zawsze oznacza najgorsze. Czasem okazuje się, że to niegroźny incydent. Co może oznaczać krwawienie na różnych etapach ciąży?

-Reklama-

Najczęściej do krwawienia dochodzi w pierwszym trymestrze ciąży. Podobno aż u 25% ciężarnych odnotowano taki przypadek co najmniej raz. Jednak krwawienie krwawieniu nierówne. Wszysstko zależy bowiem od obfitości oraz okoliczności, w jakich dochodzi do takiej sytuacji.
To, co należy jednak powiedzieć na samym początku tego tekstu to:

„KAŻDE KRWAWIENIE W CIĄŻY POWINNO BYĆ SYGNAŁEM DO KONSULTACJI LEKARSKIEJ! NAWET JEŚLI NIE TOWARZYSZĄ MU INNE NIEPOKOJĄCE OBJAWY.”

Co może oznaczać krwawienie w ciąży:

1. Implantacja zarodka

Krwawienie występuje na samym początku ciąży, gdy zapłodnione jajo zagnieżdża się w macicy. Może towarzyszyć temu lekkie plamienie (dalekie od normalnej miesiączki). Zazwyczaj są to smugi krwi. Trwa to dzień lub dwa . Często plamienie błędnie mylone jest z okresem.

2. Krwawienie comiesięczne

Występuje bardzo rzadko, ale może się zdarzyć. Kobiety odczuwają to jako normalny okres, bo pojawia się zgodnie z terminami miesiączek czyli około 4., 8., 12. tygodnia ciąży. Krwawieniu czasem towarzyszą inne miesiączkowe dolegliwości np. pobolewania w dole brzucha, bóle pleców, uczucia wzdęcia itd. Kobiety, które mają takie krwawienia, zwykle pozostają w nieświadomości, że są w ciąży, biorąc je za normalny okres. Trzeba wiedzieć, że w normalnym przypadku ciąży, miesiączka zatrzymuje się na skutek hormonów ciążowych. Są jednak wyjątki, że poziom tych hormonów nie jest na tyle wysoki, by zatrzymać całkowicie comiesięczne krwawienie. To może trwać około 3 miesięcy, choć są odnotowane przypadki, że kobiety mają „okres” przez całą swoją ciążę i rodzą zdrowe dzieci.

3. Poronienie

Aż 1/3 wczesnych ciąż kończy się poronieniem. Czasem kobiety nawet nie zdają sobie sprawy, że poroniły, bo krwawienie pojawia się na początku ciąży i jest brane za okres. Krwawienie w pierwszym trymestrze często oznacza właśnie przerwanie ciąży. Wiąże się z uszkodzeniem płodu, bo ten został odrzucony przez organizm matki (naturalna selekcja). Po 14 tygodniu zwykle mówi się o bezpiecznej ciąży i nagłe krwawienie nie musi oznaczać od razu utraty dziecka. Objawami poronienia poza krwawieniem, mogą być skurcze, bóle pleców i brzucha. Czasem do poronienia dochodzi bez krwawienia, wtedy znakiem, że coś jest nie tak, jest ustanie ciążowych dolegliwości. Jeśli krwawienie występuje a ciężarna dalej „czuje” swoją ciążę, można przypuszczać, że to incydent niezwiązany z poronieniem. Wszystko rozstrzyga badanie USG, któremu kobieta powinna od razu się poddać.

4. Krwawienie po stosunku

Stosunek seksualny jest jedną z najczęstszych przyczyn krwawienia w ciąży. Jest to krwawienie całkowicie nieszkodliwe i wiąże się ze zwiększonym dopływem krwi i zmiękczeniem szyjki macicy. Takie krwawienie zwykle nie jest przeciwwskazaniem do kontynuowania współżycia w ciąży, ale należy je zgłosić lekarzowi, który sprawdzi, czy nie ma ryzyka przedwczesnego porodu.

5. Ciąża pozamaciczna

Ciąża pozamaciczna pojawia się, gdy zapłodnione jajo znajduje się poza macicą, najczęściej w jajowodzie. Może towarzyszyć temu silny ból po jednej stronie brzucha lub ból ogólny i znaczne pogorszenie samopoczucia. To sytuacja nadzwyczajna i niebezpieczna. Ciąża pozamaciczna może doprowadzić do pęknięcia jajowodu i spowodować krwawienie wewnętrzne a nawet doprowadzić do zapaści. W przypadku ciąży pozamacicznej, czasem potrzebne jest usunięcie jajowodu razem z ciążą, nie wyklucza to jednak zajścia w zdrową ciążę w przyszłości.

6. Krwawienie z łożyska

Jeśli dochodzi nagle do bezbolesnego krwawienia, może to wynikać z ułożenia łożyska. Łożysko może znajdować się bardzo nisko na ścianie macicy albo tuż przy kanale szyjki macicy. Mówimy o tym łożysko przodujące. Zjawisko występuje u około 2% kobiet. Łożysko przodujące może powodować krwawienie po 20. tygodniu ciąży. Istnieją różne stopnie nasilenia tego krwawienia. Jeśli lekarz potwierdzi złe położenie łożyska, może zalecić ciężarnej leżenie i oszczędzanie się do samego porodu. Jeśli do końca ciąży łożysko pozostaje na szyjce macicy, poród kończy się indukcją lub cesarskim cięciem.
Poza łożyskiem przodującym, powodem krwawienia może być oderwanie łożyska. Łożysko częściowo lub całkowicie oddziela się od ścianki macicy. Zdarza się to raz na 200 ciąż. Objawami, oprócz krwawienia, są silne bóle brzucha i podbrzusza. Brzuch może być bardzo twardy i napięty, bo macica wypełnia się krwią. Niezbędna jest natychmiastowa wizyta w szpitalu.

7. Włókniaki macicy

Macica to ubita masa mięśni i tkanki włókniste. Powstałe włókniaki mogą lokalizować się na zewnątrz lub wewnątrz ścian macicy. Mogą stanowić problem w ciąży, ale nie muszą -wszystko zależy od tego, gdzie są położone i czy mają tendencję narastania. Wykryte mięśniaki przed ciążą bywają wskazaniem do usunięcia, bo istnieje ryzyko ciąży pozamacicznej a nawet utraty ciąży. Czasem właśnie przez mięśniaki dochodzi do silnych krwotoków w ciąży, więc kobiety, u których wykryto włókniaki, powinny często kontrolować ich stan. W wielu przypadkach jednak kobiety zachodzą w ciążę i rodzą dzieci mimo mięśniaków na macicy. Wszystko zależy od wskazań lekarza, który ocenia, czy włókniaki mogą zagrozić ciąży i czy należy je wyciąć.

Co należy zrobić w przypadku krwawienia w ciąży?

  • Natychmiast udać się do lekarza lub szpitala. W przypadku lekkiego plamienia można najpierw zadzwonić do swojego lekarza.
  • Nie wolno używać tamponów.
  • W przypadku silnego krwotoku, któremu towarzyszą mocne skurcze, bóle brzucha i pleców, możesz wezwać pogotowie (jeśli nie masz możliwości samodzielnie dojechać do szpitala).
  • Po wystąpieniu krwawienia i sprawdzeniu, że z dzieckiem jest w porządku – zmień tryb życia na spokojniejszy – dużo leż i odpoczywaj.

Przeczytaj jeszcze:

To była trudna, pełna bólu ciążą…

8 wstydliwych pytań, które nurtują cię w ciąży

Seks w ciąży. Pytania i odpowiedzi.

autor: Iguana
foto: katya_alagich / photo on flickr
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również