-Reklama-

Kiedy odstawić dziecko od piersi?

Zakończenie karmienia piersią nie jest łatwe i często zastanawiamy się, kiedy jest ten odpowiedni moment. Kiedy odstawić dziecko od piersi, by było bezboleśnie – dla ciebie i dziecka?

-Reklama-

 

Kiedy odstawić dziecko od piersi?

Idealnym momentem jest samoistne odstawienie się dziecka, ale nie czarujmy się – to może trwać naprawdę długo. Ponieważ karmienie piersią to nie tylko piękno i niezwykłość bycia mamą, ale też wyrzeczenie i uciążliwość, większość mam pragnie karmić tylko tyle, ile jest to niezbędne dla dziecka. Tyle czasu, ile mleko mamy stanowi dla dziecka najbardziej wartościowy pokarm.

Zwykle kobiety zakładają, że będą karmić minimum 3 miesiące i maksimum 12 miesięcy. Tak naprawdę jednak to ty decydujesz, kiedy odstawisz swoje dziecko. Ważne jest zrobienie bilansu – za i przeciw, by pomóc sobie podjąć tę decyzję.

Zaleca się, by dziecko odstawić w momencie, gdy je już inne produkty i mleko nie stanowi jego głównego posiłku. Lekarze zalecają więc, by to było najwcześniej po 6. miesiącu życia dziecka. Karmienie dziecka piersią przez pół roku to najlepsza inwestycja w jego zdrowie i rozwój.

Najważniejsze to nie dać się presji otoczenia. Nie przestawać karmić piersią wtedy, gdy inni tego od ciebie oczekują. To twoja decyzja, która nigdy nie jest łatwa, więc nie warto działać pod presją.

 

Jak powinno wyglądać odstawianie dziecka od piersi?

Najlepsze to działanie stopniowe, nie gwałtowne. Nawet wtedy, gdy odstawienie od piersi jest wymuszone podjęciem pracy, nie powinno oznaczać diametralnego zakończenia laktacji. O wiele lepiej zacząć odzwyczajanie kilka miesięcy wcześniej. W pierwszej kolejności można zacząć od ograniczania ilości karmień piersią np. do dwóch – rano i wieczorem, lub tylko w nocy. Jeśli zależy ci na utrzymaniu laktacji, można ściągać pokarm i dawać dziecku z butelki – to zawsze lepsze rozwiązanie niż podawanie samego sztucznego mleka.

Pamiętaj również, by nie odstawiać dziecka od piersi w trudnych momentach np. podczas jego choroby czy w sytuacji innych dużych zmian np. w trakcie nauki spania w łóżeczku. To potęguje stres i nie wróży szczęśliwego finału.

Stopniowe odstawianie dziecka od piersi może mieć taki przebieg:

  • Etap pierwszy:

Najpierw dziecku podajesz pierś a gdy ją opróżni, oferujesz małą porcję innego jedzenia np. zupki.

  • Etap drugi:

Gdy maluch przyzwyczai się do takie systemu jedzenia, zmieniasz kolejność. Najpierw pokarm stały, potem popicie mlekiem z piersi. Zawsze, zanim podasz pierś, podaj najpierw coś innego do jedzenia.

  • Etap trzeci:

Pierś wymieniamy na butelkę.

 

W jaki sposób radzić sobie z dopominaniem się dziecka o pierś?

Najtrudniej mimo wszystko wytłumaczyć tę zmianę dziecku. Maluch zwykle nie rozumie, dlaczego jego mama nagle przestaje go karmić piersią. By dziecko tego nie odczuło zbyt mocno, warto kierować się tymi zasadami:

  • Naucz się pocieszać dziecko w inny sposób niż przy piersi. Zastąp to przytulaniem i głaskaniem.
  • Wprowadź zabawy odciągające uwagę dziecka od piersi np. w chwili gdy dziecko domaga się piersi, zacznij śpiewać wesołą piosenkę, sięgnij po książeczkę lub zatańcz z dzieckiem. Byle szybko zapomniało o piersi.
  • Gdy dziecko chce przystawić się do piersi, mów, że dasz mu ją później. Przeciągaj to w czasie np. do wieczora.

 

Jak długo trwa odstawianie dziecka od piersi?

Jeśli zrobisz to stopniowo, zajmie ci to od kilku tygodni nawet do kilku miesięcy. Ale za to efektem będzie „bezbolesne” odstawienie. Zmniejszenie liczby karmień to również powolne wyciszanie laktacji a więc najbardziej naturalny sposób pozbycia się pokarmu. Należy pamiętać, że każde dziecko jest inne. Jeśli maluch będzie protestował i ciężko przechodził odstawienie a ty nie jesteś zmuszona obiektywnymi przyczynami (choroba, praca) do zaprzestania karmienia – daj mu trochę czasu. Niektórym dzieciom potrzeba kilku tygodni, by kolejne podejście było łatwiejsze i skuteczne.

Na koniec pamiętaj – karmienie piersią to natura podporządkowana zegarowi biologicznemu. Nie ma sensu tego porządku zakłócać.

 

Zobacz jeszcze:

Karmienie piersią – kiedy można, kiedy nie?

Zalety karmienia piersią

Co jeść karmiąc piersią?

Jak skutecznie odciągać pokarm?

Jak wyciszyć laktację?

 

autor: Ania
foto: pixabay.com
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również