-Reklama-

Kaszel u dziecka – co to oznacza i co robić?

Kaszel u dziecka jest prawidłową reakcją obronną pojawiającą się w wyniku podrażnienia lub niedrożności górnych dróg oddechowych. To gwałtowne i głośne wyrzucane powietrza z płuc najczęściej jest następstwem niegroźnych infekcji, rzadziej oznaką poważniejszych, przewlekłych chorób lub mechanicznego zablokowania ciałem obcym swobodnego przepływu powietrza do płuc. Leczenie kaszlu polega na wykryciu i zwalczeniu jego przyczyny oraz łagodzeniu objawów.

-Reklama-

Istotne jest, aby nie postępować pochopnie. Nie zawsze natychmiastowe podanie syropu na kaszel, który akurat jest pod ręką w domu stanowi najlepsze wyjście. Warto przyjrzeć się problemowi bliżej, by zareagować stosownie do rodzaju kaszlu, wieku dziecka, towarzyszących kaszlowi innych objawów lub ich braku. Najpierw obserwacja i wstępna diagnoza, potem działanie.

OBSERWACJA

Postawienie „domowej diagnozy” wymaga odpowiedzi na kilka podstawowych pytań: ile dziecko ma lat, kiedy i w jaki sposób pojawił się kaszel, jaki jest jego charakter oraz czy zauważalne są jakiekolwiek inne, niepokojące symptomy u dziecka. Suchy kaszel u dziecka będzie znacznie różnił się od mokrego. W zależności od jego rodzaju trzeba będzie podjąć różne działania. 

DIAGNOZA

Jeśli kaszel jest jedynym objawem u dziecka…

  • Bardzo prawdopodobne, iż stanowi on symptom alergii wziewnej. Taki objaw może wywołać między innymi uczulenie na sierść psa lub kota albo na przykład alergeny pochodzenia roślinnego, czyli pyłki drzew, krzewów i traw unoszące się w powietrzu w okresie pylenia. Aby to stwierdzić z całą pewnością, należy wykonać skórne testy alergiczne lub – w przypadku dzieci młodszych – specjalistyczne badanie krwi.
  • Może to być również natychmiastowa reakcja na podrażnienie gardła pojawiająca się na przykład w wyniku przebywania w zadymionym pomieszczeniu. Wyprowadzenie dziecka na świeże powietrze powoduje w takim przypadku ustanie kaszlu.

    Jeżeli obok kaszlu u dziecka pojawiają się także inne objawy…

     

  • Kaszel, katar i podwyższona temperatura najpewniej świadczą o niegroźnej infekcji górnych dróg oddechowych u dziecka (popularna wirusówka). W tej sytuacji najpierw pojawia się kaszel suchy, który następnie przechodzi w kaszel mokry. To najczęściej zwykłe przeziębienie, które samoistnie przechodzi po kilku dniach.
  • Kaszel, gorączka i wysypka mogą wskazywać na jedną z popularnych chorób zakaźnych przechodzonych w wieku dziecięcym (na przykład odrę lub różyczkę). Ostateczną diagnozę stawia pediatra.
  • Nocne ataki niepohamowanego kaszlu, temperatura powyżej 38˚C i / lub wymioty, a także charakterystyczne głośne nabieranie tchu u dziecka mogą być symptomami kokluszu. Choroba ta jest zazwyczaj leczona w domu, ale dziecko musi być pod stałą kontrolą lekarską.
  • Przewlekły kaszel i katar oraz nawracające infekcje uszu mogą wskazywać na powiększone wyrośla adenoidalne (popularnie zwane trzecim migdałem). Chorobę diagnozuje i leczy laryngolog dziecięcy.
  • Kaszel z krwią to symptom zapalenia oskrzeli albo płuc. Może także być niestety objawem gruźlicy lub niewydolności serca, co wymaga interwencji specjalisty.

    Kiedy kaszel u dziecka pojawia się…

  • W nocy, najczęściej w postaci napadów duszności, wskazuje na astmę.
  • Kaszel występujący po jedzeniu może oznaczać refluks.
  • Kasłanie regularne, w określonych miesiącach roku każe podejrzewać alergię.

LECZENIE

Uwaga!
Należy natychmiast udać się do lekarza lub wezwać pomoc, jeśli kaszel pojawia się u dziecka w wieku poniżej 6 miesięcy i trwa dłużej niż godzinę. W tym przypadku może on zwiastować poważną chorobę płuc, a maluch może wymagać hospitalizacji.

Natychmiastowej interwencji lekarskiej i / lub czynności pierwszej pomocy wymaga również sytuacja, w której kaszlące dziecko zaczyna tracić oddech. Pogłębiająca się niewydolność oddechowa uwidaczniająca się dodatkowo sinieniem skóry dziecka zagraża jego życiu!

W przypadku podejrzenia innych wyżej wymienianych chorób wdraża się długofalowe leczenie (jak na przykład przy alergii czy astmie), stosuje antybiotykoterapię (jak między innymi przy tzw. trzecim migdałku) lub po prostu łagodzi różnymi sposobami nieprzyjemne objawy (jak choćby w przypadku odry czy zwykłego przeziębienia).

Jak łagodzić kaszel u dziecka?

Domowych sposobów na kaszel u dziecka (zwłaszcza ten, który towarzyszy infekcji górnych dróg oddechowych) jest całkiem sporo. Oto kilka najważniejszych zasad postępowania…

  • W początkowej fazie kaszlu suchego u dziecka należy zrobić wszystko, co możliwe, aby przeszedł on w kaszel mokry, czyli taki, któremu towarzyszy odkrztuszanie wydzieliny. W ten sposób organizm skutecznie oczyszcza drogi oddechowe z drobnoustrojów chorobotwórczych. Dlatego właśnie szczególnie dba się o dobre nawilżenie powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko oraz o regularne nawadnianie malucha. Im więcej dziecko pije, tym lepiej.
  • Bardzo pomocne są inhalacje. Czasami wystarcza nawet tylko siedzenie z dzieckiem w zaparowanej łazience. Wdychanie przez malucha takiego wilgotnego powietrza łagodzi suchy kaszel, a w przypadku kaszlu mokrego ułatwia odkrztuszanie wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych.
  • Kaszlące dziecko lepiej przesypia noc, jeżeli jego główka ułożona jest wysoko. Pozycja półsiedząca ułatwia w tym przypadku oddychanie i odkrztuszanie.
  • Warto również w fazie kaszlu mokrego kilka razy dziennie oklepywać plecki dziecka, co przyspiesza odrywanie się wydzieliny obecnej w drogach oddechowych malucha.
  • Ból i / lub drapanie w gardle, które towarzyszą bądź wywołują kaszel u dziecka można złagodzić podając mu na przykład ziołowe herbatki (z lipy, melisy).
    Dowiedz się więcej na temat skutecznych sposobów na kaszel u dziecka na: http://wylecz.to/pl/dziecko/dziecko1-3/skuteczne-sposoby-na-kaszel-u-dziecka-jak-leczyc-suchy-i-mokry-kaszel-u-dziecka.html

     

    foto: pixabay

<

-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

5 KOMENTARZE

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również