-Reklama-

Kąpiel w ciąży? Na pewno zakazana?

Na pewno słyszałaś, że w ciąży lepiej jest brać prysznic niż kąpiel w wannie. Czy rzeczywiście na czas ciąży należy porzucać relaks w pianie? A może jednak nie ma ku temu przeciwwskazań?

-Reklama-

Kąpiel w ciąży

Ponieważ to temat bardzo często poruszany u nas na forum, postanowiliśmy odpowiedzieć wam na nurtujące pytania dotyczące brania kąpieli w ciąży.

Czy ciepła kąpiel w ciąży jest zakazana?

Nie. Pod pewnymi warunkami możesz kąpać się w wannie przez całą ciążę. Jakie to warunki?

  1. Nie odeszły ci jeszcze wody płodowe.
  2. Nie masz infekcji pochwy lub układu moczowego.
  3. Czujesz się dobrze.
  4. Temperatura wody nie przekracza 37 stopni Celsjusza.

To byłoby na tyle. Jeśli spełniasz te warunki, możesz kąpać się w wannie nawet kilka razy dziennie.

Dlaczego warto się kąpać w wannie w ciąży?

W ciąży kąpiel w ciepłej wodzie może znacznie poprawiać samopoczucie i neutralizować niektóre ciążowe dolegliwości np. bóle pleców czy uczucie zmęczenia. Kąpiel w pachnącej pianie pozwala się zrelaksować i obniżyć poziom stresu, który często towarzyszy na końcówce ciąży. Sama kąpiel jest przyjemna również dla dziecka, do którego docierają uspokajające dźwięki szumu wody. Nie bez powodu wanna wypełniona ciepłą wodą jest jednym z udogodnień podczas porodu. Ciepła woda działa znieczulająco podczas skurczów.

O czym pamiętać kąpiąc się w ciąży?

Najważniejsza jest odpowiednia temperatura. By określić, że woda nie przekracza 37 stopni Celsjusza, można posłużyć się zwykłym termometrem kąpielowym (takim jak dla niemowląt). Na czas ciąży warto zrezygnować z zapachowych płynów do kąpieli, które mogą uczulać. Tak samo, odradza się wszystkie tabletki musujące i kolorowe sole. Jeśli jesteś bardzo zmęczona lub męczą cię zawroty głowy, zrezygnuj z kąpieli. Wyjdź z niej, gdy poczujesz się gorzej, niekomfortowo. Po wyjściu z wanny nie zapomnij nasmarować się oliwką lub innym bezpiecznym kosmetykiem, który zapobiegnie wysuszeniu skóry i uchroni cię przed rozstępami. Dbaj również o czystość wanny i staraj się nie korzystać z wanien hotelowych lub innych, co do których nie masz zaufania, że na pewno są dobrze wyczyszczone. W ciąży jest się bardziej podatnym na infekcje i trudniej się je potem leczy, więc warto minimalizować ryzyko zarażenia.

Czy w ciąży można korzystać z jacuzzi?

Z powodu zbyt wysokiej temperatury wody, kąpiel w jacuzzi jest w ciąży zakazana (tak jak i wizyta w saunie). Zbyt gorąca woda może negatywnie wpływać na dziecko. Szczególne niebezpieczeństwo występuje w pierwszym trymestrze ciąży. Gorąca woda podnosi temperaturę ciała matki, co wiąże się ze słabszym przepływem krwi do dziecka a to już realne zagrożenie dla jego życia.

Autor: sylwia
foto: pixabay.com
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również