-Reklama-

Jakie będzie to moje dziecko?

Zżera cię ciekawość, jak będzie wyglądać twoje dziecko? Zastanawiasz się, jaki będzie mieć kolor oczu czy włosów i czy odziedziczy po tobie wzrost lub wagę? Sprawdź już teraz!

-Reklama-

 

Kolor oczu

Nie ma reguły na kolor oczu dziecka. Nawet jeśli rodzice posiadają ten sam kolor oczu, ich dziecko wcale nie musi mieć takich samych. Pigment zawarty w gałkach ocznych kontrolowany jest przez geny, przy czym niektóre pigmenty są silniejsze i częściej dominują. Jak to mniej więcej wygląda, prezentuje poniższa tabelka.

kolor oczu dziecka

Kolor włosów

Kolor włosów to też zaawansowana genetyka. Najczęściej rodzice obawiają się, że ich dziecko będzie miało rude włosy, w rzeczywistości ten odcień jest bardzo rzadko spotykany – zaledwie u 1-2% ludzkiej populacji. Znaczące prawdopodobieństwo posiadania rudych włosów jest u dzieci, których rodzice są rudzi. W przypadku mieszania blondu z włosami ciemnymi ryzyko jest minimalne. Trzeba wiedzieć, że kolor włosów dziecka przechodzi metamorfozę. Maluchy zwykle rodzą się z ciemnymi włoskami, niektóre po utracie tych pierwszych włosów stają się jasnymi blondynami. Z tych samych rodziców zresztą mogą się zrodzić dzieci o różnych kolorach włosów. To po kim dziecko odziedziczy ostateczny kolor włosów jest zatem trudne do ustalenia i bez zaawansowanych badań genetycznych prenatalnych jest to niemożliwe.

Cechy fizyczne

Istnieją cechy wyglądu, które bywają dominujące i często przekazujemy je swoim dzieciom. Do takich cech zaliczamy m.in. dołeczki w policzkach. Wystarczy, ze jedno z rodziców ma takie dołeczki, by niemal na pewno u dziecka też się one pojawiły. Innymi dominującymi cechami, które zwykle przekazujemy dzieciom są piegi, zadarty nos, dołek w podbródku, odstające od skóry włosy, ostające uszy, tzw. wdowi szpic czy też włosy rosnące w uszach.

Wzrost

Dziecko zwykle ma uśredniony wzrost swoich rodziców tzn. jeśli jeden rodzic jest wysoki, drugi niski – dziecko prawdopodobnie będzie średniego wzrostu. Wzrost dziecka zresztą możemy policzyć prostym wzorem:

  • dla dziewczynki (Wzrost Mamy + Wzrost Taty – 13)/2

 

  • dla chłopca (Wzrost Mamy + Wzrost Taty + 13)/2

Pamiętajmy jednak, że na ostateczny wzrost dziecka wpływają również inne poza genetycznymi czynniki np. dieta, warunki rozwoju czy przebyte choroby.

Waga

Tendencją jest dziedziczenie budowy ciała po rodzicach. Jeśli rodzice są otyli, istnieje duże prawdopodobieństwo, że i dziecko będzie borykać się z nadwagą. To efekt genów, ale też i niezdrowych nawyków żywieniowych, które otyli rodzice zwykle przekazują swoim dzieciom. Jeśli zaś rodzice są bardzo szczupli, mają szybką przemianę materii – dzieci raczej też będą miały taką tendencję.

Inteligencja i zdolności

Istnieje takie powiedzenie, że „inteligentne dzieci pochodzą z inteligentnych domów”. Dużo w tym prawdy. Choć dzieci nie dostają przy porodzie wiedzy swoich rodziców, jest ona im przekazywana podczas wychowania. Inteligencję się dziedziczy, ale miłość do nauki, pozytywny stosunek do książek, przywiązanie do poprawnej mowy – to wszystko wynosi się z domu, dlatego obserwuje się tendencję swoistego dziedziczenia zdolności i wiedzy po rodzicach. Według genetyków na rozwój pewnych talentów ma wpływ wczesne zainteresowanie dziecka rozwojem w danym kierunku. Zaszczepienie dziecku jakiejś pasji przed 7. rokiem życia sprawia, że pewne połączenia w mózgu zaczynają funkcjonować podobnie jak u jego rodziców. W innym przypadku byłyby uśpione, a talent dziecka nieujawniony. Dzieci nie dostają więc gotowych talentów za darmo, na starcie. Otrzymują jedynie instrument, by te talenty w sobie rozwinąć.

Zobacz jeszcze:

Ale dziwny ten noworodek!

 

autor: iguana
foto: pixabay.com

 

 

-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również