-Reklama-

Jak i ile śpią dzieci? Od narodzin do 2. roku życia

Problem ze snem dziecka mają głównie rodzice, którzy nie zawsze rozumieją, dlaczego dzieci nie przesypiają całych nocy, dlaczego tak często się budzą albo nie potrafią zasnąć mimo zmęczenia. Tak naprawdę pierwsze miesiące życia dziecka to nocny rollercoaster. Każdy miesiąc pod tym względem może być inny.

-Reklama-

Po raz kolejny warto sobie uzmysłowić, że sen dziecka nie zależy tylko od jego chęci. Ma na to wpływ wiele czynników. Przede wszystkim wiek malucha. I tak:

0-3 miesiące

W tym wieku sen malucha jest bardzo rozregulowany. Mimo tego, że dziecko średnio przesypia 10-11 godzin w nocy i 4-5 godzin w ciągu dnia, można zaobserwować typowe zjawiska:

  • krótkie, często przerywane drzemki – o różnym natężeniu (każdy tydzień inny),
  • skoki rozwojowe zakłócające sen między 7 a 10 dniem a potem w 2, 4, 8 i 12 tygodniu,
  • kolki i grymaszenie to rzecz normalna w nocy,
  • dziecko lubi rutynę i stały rytm dnia i nocy (nie wprowadzajmy w tym czasie żadnych zmian i dbajmy o powtarzalność rytuałów: karmienia, przewijania, kąpieli, usypiania itd.)

4-6 miesięcy

W tym wieku dziecko śpi nieco dłużej w nocy, bo od 11 do 12 godzin. W dzień ma krótszą drzemkę lub drzemki o łącznym czasie 2-4 godzin. Charakterystyczne dla tego okresu jest to, że:

  • może pojawić się regres w okolicach 4. miesiąca,
  • normalnym jest budzenie się od 1 do 4 razy na nocne karmienie,
  • dziecko może robić sobie w nocy jedną dłuższą przerwę w spaniu,
  • do 4-5. miesiąca nocne pobudki mogą być nieregularne,
  • w okolicy 6. miesiąca pobudki stają się regularne i przewidywalne.

7-9 miesięcy

Maluch śpi w nocy od 11 do 12 godzin, ale w dzień przesypia już tylko 2-3 godziny (2-3 drzemki). Poza tym:

  • między 8. a 10. miesiącem dziecko może mieć zaburzone pory spania (skok rozwojowy, podczas którego dziecko zaczyna uczyć się przemieszczać i eksplorować otoczenie),
  • w okolicach 9. miesiąca życia część dzieci odzwyczaja się od jedzenia w nocy, ale całkiem normalne w dalszym ciągu są od 1 do 3 nocnych pobudek dzieci karmionych piersią i 1 pobudka u dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym.

10-12 miesięcy

Dziecko przesypia łącznie 11-12 godzin w nocy, w dzień 2-3 godziny. Normalne są dwie drzemki w ciągu dnia. Przed upływem 12. miesiąca nie należy próbować przestawiać malucha na jedną drzemkę w ciągu dnia – to dla niego za wcześnie. Najlepszy wiek na przestawienie dziecka na jedną drzemkę w dzień to 15-18 miesięcy. Ponadto:

  • większość dzieci w tym wieku potrafi się nie budzić na jedzenie w nocy, ale 1-2 pobudki na karmienie – jest również normą w przypadku dzieci karmionych piersią,
  • to najlepszy czas, by zacząć uczyć dziecko samodzielnego zasypiania w łóżeczku. Potem z każdym miesiącem będzie to trudniejsze.

13-18 miesięcy

W nocy dziecko potrzebuje od 10 do 12 godzin snu. W dzień wystarcza mu drzemka od 1 do 3 godzin. Do 15. miesiąca życia dziecko powinno mieć jeszcze dwie krótkie drzemki w ciągu dnia.

W tym wieku:

  • dzieci praktycznie nie powinny się budzić na jedzenie (z innych powodów mogą),
  • w okolicy 18. miesiąca następuje regres w nocnym spaniu (kolejny skok rozwojowy – dziecko staje się niezależne i chce samo decydować o tym, kiedy będzie spało),
  • może pojawić się lęk separacyjny, który sprawia, że maluch płacze, jak zostawiasz go samego podczas zasypiania.

19-24 miesięcy

W nocy maluch powinien przesypiać od 10 do 12 godzin a w dzień zaliczać jedną drzemkę od 1 do 3 godzin. Nie pomijaj popołudniowej drzemki dziecka, jest mu ona niezbędna do właściwego funkcjonowania. Poza tym:

  • w okolicach 2. urodzin dziecko przeżywa kolejny regres w spaniu – winę ponosi lęk separacyjny oraz pierwsze koszmary,
  • nadal ważne są rytuały przed snem – np. czytanie książeczki czy śpiewanie kołysanki,
  • w tym czasie można dziecku zmienić łóżeczko na normalny tapczanik z barierką.

Na koniec pamiętaj! Każde dziecko jest inne – twoje może mieć zupełnie inne podejście do spania i nie musi to oznaczać odstępstwa od normy. W przypadku tak małych dzieci nie możemy oczekiwać, że będą spały, tak jak my chcemy. To my musimy się dostosować do nich. Kiedy więc się wyśpisz? Niedługo. Za kilka lat to ty będziesz ściągać siłą swoje dziecko z łóżka, byle tylko nie spóźniło się do przedszkola lub szkoły.

Mamy-mamom polecają! To na pewno okaże się przydatne!

Zastanawiasz się jak zwiększyć komfort snu dziecka? Rozwiązaniem jest otulacz SWADDLE UP™. W przeciwieństwie do tradycyjnych otulaczy, które utrzymują ramiona dziecka z boku ciała lub przy klatce piersiowej, ten unikalny, opatentowany i nagradzany kształt otulacza SWADDLE UP™ został zaprojektowany tak, aby podtrzymać u dziecka uczucie przebywania w łonie matki. Więcej informacji znajdziesz na: lovetodream.pl 

Zobacz jeszcze:

8 powodów, dlaczego dziecko nie chce spać

O której godzinie powinno chodzić spać dziecko?

12 trików, by ułatwić dziecku zasypianie

autor: Ania
foto: pixabay.com
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również