-Reklama-

Infekcja u niemowlaka- czy może być groźna?

Sezon na katar czy grypę u małego dziecka trwa cały rok. Malec jest narażony ma czynniki rozpowszechniające infekcje niemal cały czas! – czy za sprawą starszego rodzeństwa, które właśnie wróciło z przedszkola, czy osób które odwiedzają nowo upieczoną mamę. Dlatego tak ważne jest aby prawidłowo zaopatrzyć się w rzeczy do pielęgnacji już na etapie kompletowania wyprawki.

-Reklama-

Pierwszy katar

Poważna infekcja może się pojawić już nawet w pierwszym miesiącu życia dziecka, a wszystko zaczyna się najczęściej właśnie od kataru noworodka. Niestety nie trwa on siedem dni, nawet pomimo leczenia . Infekcja kataru u małego dziecka utrzymuje się przeważnie 10-14 dni.
Do pierwszego roku niemowlę oddycha wyłącznie noskiem i to do 50-ciu razy na minutę. Także „zwykły” katar zaburza podstawowe fizjologiczne potrzeby dziecka. Chore dziecko nie jest w stanie wyczuć piersi matki, aby pobrać pokarm niezbędny do jego prawidłowego funkcjonowania. Rozdrażnione dziecko, nie tylko nie może jeść, ale ma również problemy ze snem.

Po pierwsze: Usuwaj wydzielinę!

W czasie infekcji dochodzi do zapalenia błony śluzowej nosa, jej obrzęku, wzmożonej produkcji wydzieliny śluzowej i finalnie do zatkania nosa niemowlęcia. Wydzielina zalegająca w małym nosku może powodować dalsze powikłania. Niedojrzałość układu immunologicznego, brak odporności na większość ostrych zakażeń infekcyjnych i odmienna budowa trąbki słuchowej jest powodem częstego zapalenia uszu u dzieci. Trąbka słuchowa u dzieci jest nie tylko szersza, ale i krótsza niż u dorosłych oraz przebiega bardziej poziomo. Zalegająca wydzielina śluzowa, blokuje trąbkę słuchową powodując silny ból i zapalenie ucha.
U starszych dzieci, u których są już rozwinięte zatoki oboczne nosa, w wyniku infekcji dochodzi do zatkania wydzieliną ujść łączących jamę nosową i zatoki przynosowej- co powoduje ból i stan zapalny zatok. Zatkany nos i oddychanie przez usta prowadzi również do wad wymowy. Aby uniknąć tak poważnych powikłań należy utrzymać drożność nosa i oczyścić go z nadmiaru wydzieliny.

Uszkodzenie słuchu u dziecka

Najczęstszą przyczyną niedosłuchu w wieku dziecięcym jest wysiękowe zapalenie ucha.
U wielu dzieci wysięk pojawia się po infekcji górnych dróg oddechowych i ostrego zapalenia ucha środkowego. U większości dzieci ma łagodny przebieg z tendencją do samoistnego ustępowania , zwłaszcza w miesiącach letnich. U części dzieci utrzymuje się wiele miesięcy powodując niedosłuch. Wysięk zalegający w przestrzeniach ucha środkowego powoduje niedosłuch typu przewodzeniowego. Ubytek słuchu zwykle nie jest duży, wynosi 25-30 dB i zwykle jest niezauważalny. Przy długo utrzymującym się wysięku niedosłuch jest większy -do 50 dB.
Długotrwały niedosłuch odbija się niekorzystnie na rozwoju dziecka, powodując zaburzenia rozwoju mowy i języka, zaburzenia zachowania, problemy z nauką.

Dolegliwości bólowe przy wysiękowym zapaleniu ucha są rzadkie, najczęściej w postaci kłucia podczas przełykania i ziewania, starsze dzieci zgłaszają szumy w uszach i uczucie zatkania. Leczenie wysiękowego zapalenia ucha jest objawowe. Jednak w przypadku utrzymywania się obustronnego wysięku powyżej 3 mce z niedosłuchem 25-30 dB stosuje się leczenie chirurgiczne – założenie drenów. Dzieci pozostają pod kontrolą laryngologa i pediatry, który nadzoruje przebieg i leczenie każdej infekcji . Stosowanie leków i aspiratorów pozostaje do decyzji laryngologa leczącego dziecko.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również