-Reklama-

Glukoza – słodkie ciążowe szaleństwo

Na to badanie szłam z nastawieniem całkiem pozytywnym. Uwielbiam słodycze i sądziłam, że to dla mnie żadne wyzwanie – w pierwszej ciąży poszło gładko. Myślałam, że i tak będzie tym razem. Z miną nietęgą, ale bez większych problemów wypiłam dawkę – zalecane 75 g glukozy na czczo, a jakże! Ale co się działo potem...

-Reklama-

Na to badanie szłam z nastawieniem całkiem pozytywnym. Uwielbiam słodycze i sądziłam, że to dla mnie żadne wyzwanie – w pierwszej ciąży poszło gładko. Myślałam, że i tak będzie tym razem. Z miną nietęgą, ale bez większych problemów wypiłam dawkę – zalecane 75 g glukozy na czczo, a jakże! Ale co się działo potem…

Ponieważ, jak wiecie, jestem w drugiej ciąży, do badania glukozy w ciąży podeszłam naprawdę wyluzowana. Pierwsza moja próba badania – test obciążenia glukozą (sprzed kilku lat)  wyglądała tak, że pobrano mi krew, wypiłam bez problemu glukozę, a następnie poszłam na kolejne badania krwi. I tyle. Moje samopoczucie na tym nie ucierpiało.

Test obciążenia glukozą – czy można się jakoś przygotować do tego badania?

Kilka lat temu z reguły robiło się badania 2-stopniowe (badania na czczo i po wypiciu glukozy). Teraz raczej 3-stopniowe (badanie na czczo i dwa razy po: godzinę i dwie) i do tego glukoza 75 g, a nie 50 g jak kiedyś.

Ponieważ badanie (łącznie) trwa nieco ponad 2 godziny a w przychodni badania są do 10tej, warto stawić się przed 8. Ja tego dnia zabrałam sobie ze sobą książkę, magazyny, notes – aby się nie nudzić… Jak się domyślacie, raczej z niczego nie skorzystałam. Glukozę wypiłam z miną nietęgą, ale jakoś poszło. Usiadłam i wtedy się zaczęło. Najpierw zrobiło mi się duszno, a potem stałam się bardzo senna. Poszłam do gabinetu i wystraszyłam panie pielęgniarki… (podobno byłam blada jak ściana) położyłam się i po kilkunastu minutach wszystko się jakoś unormowało. Pamiętajcie, żeby zabrać osobę towarzyszącą na takie badanie – zawsze to jakieś wsparcie. Oczywiście wszystko może być ok, ale lepiej mieć zabezpieczenie.

Test obciążenia glukozą – jak wygląda to badanie i kiedy się je wykonuje?

Próba glukozytest obciążenia glukozą (GTC) wykonuje się pomiędzy 24. a 28. tc. Wszystko po to, by wykluczyć lub zdiagnozować ewentualną cukrzycę ciążową. W zależności od tego, w jakiej przychodni będziemy robić badanie, trzeba albo stawić się po prostu na badanie (przychodnia zapewnia glukozę) lub wcześniej kupić 50 g lub 70 g glukozy w aptece – lekarz zleci jaką dawkę. Po wykonaniu badania na czczo, należy w kilka minut wypić glukozę i za godzinę ponownie poddać się badaniu i po następnych 60 minutach, kolejny raz. Aby nieco zniwelować słodycz glukozy, można sobie dodać do roztworu glukozy parę kropel soku z cytryny.

Wyniki badań – glukoza 75 g

Glukoza – poziom w surowicy: 70-100 mg/dl
Glukoza po obciążeniu 75 g po 1 godzinie – do 180 mg/dl
Glukoza po obciążeniu 75 g po 2 godzinach – do 140 mg/dl

Cukrzyca ciążowa – jak się leczy?

Leczenie cukrzycy ciążowej, w większości przypadków, polega na stosowaniu odpowiedniej diety. Cukrzyca ciążowa zwykle mija po ciąży, ale i wtedy warto kontrolować poziom cukru.

Na szczęście moje wyniki badania okazały się prawidłowe. Potwierdziła mi to moja lekarka – koniecznie pokaż wyniki swojemu lekarzowi prowadzącemu.

Dzielcie się swoim doświadczeniem z czasu ciąży, czekam na Wasze listy pod adresem: [email protected]

-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również