-Reklama-

Gazy, wzdęcia? Może to SIBO?

Cierpisz na częste wzdęcia i gazy? Często towarzyszy Ci uczucie przepełnienia? Dolegliwości odczuwasz nawet po zjedzeniu zdrowej porcji warzyw i owoców? Być może cierpisz na SIBO – czyli przerost bakterii w jelicie cienkim. Jak możemy prawidłowo zdiagnozować SIBO i poradzić sobie z problemami?

-Reklama-

Co to jest SIBO?

SIBO to skrót pochodzący od angielskich słów Small Intestinal Bacterial Overgrowth, który dokładnie oznacza przerost bakteryjny jelita cienkiego. Jedną z przyczyn dolegliwości jest nieodpowiednia dieta, która doprowadza do produkowania w naszym żołądku zbyt małej ilości kwasu solnego. Wskutek tego zwiększa się pH w przewodzie pokarmowym i dochodzi do niefizjologicznego wzrostu bakterii w jelicie cienkim. Objawy pojawiają się najczęściej po zjedzeniu posiłku i są to przede wszystkim dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak wzdęcia i gazy. W walce z SIBO pomaga przestrzeganie dobrze zbilansowanej diety (najlepiej pod kontrolą dietetyka), a także przyjmowanie odpowiednich probiotyków, które wskazane są przy leczeniu SIBO. Czasem nieuniknione jest leczenie za pomocą antybiotyków. Podstawą jest jednak skuteczna diagnostyka, którą można przeprowadzić za pomocą wodorowych testów oddechowych (WTO).

Na czym polega badanie?

Badanie jest nieinwazyjne i całkowicie bezbolesne. Przed testem pacjentowi podaje się wodny roztwór glukozy lub laktulozy w określonym stężeniu. Substancja czynna dociera do jelita cienkiego, gdzie bakterie metabolizując ją, powodują, w toku przemian metabolicznych, uwalnianie wodoru. Wodór przenika do układu krwionośnego i w trakcie wymiany oddechowej jest usuwany z wydychanym powietrzem. Wodorowy test oddechowy polega na aktywnym wydmuchiwaniu przez pacjenta powietrza z płuc przez kilka do kilkunastu sekund. W tym czasie pomiarowi zostaje poddany poziom wodoru w wydychanym powietrzu. Wzrastający poziom tego gazu świadczy o przeroście bakteryjnym w jelicie cienkim – dr Mirosława Gałęcka, Instytut Mikrooekologii.
Badania w kierunku SIBO zalecane są również pacjentom, którzy mają zdiagnozowany zespół jelita drażliwego, a mimo prowadzonej terapii i stosowania odpowiedniej diety, nie uzyskują poprawy stanu zdrowia.

Dodatkowe informacje:

Instytut Mikroekologii w Poznaniu świadczy najnowocześniejsze usługi medyczne dla pacjentów oraz lekarzy z całej Polski. Jest to firma medyczna, która jako pierwsza wprowadza na rynek Polski innowacyjne analizy laboratoryjne na bazie własnych badań doświadczalnych, które przeprowadzane są według ogólnie przyjętych norm i standardów naukowych. Ponadto Instytut Mikroekologii ściśle i nieustannie współpracuje z najlepszymi jednostkami naukowymi i akademickimi w Polsce oraz zagranicą.

Swą wizję firma realizuje poprzez:
⦁ dokładność i wiarygodność przeprowadzanych badań laboratoryjnych
⦁ zaangażowanie pracowników w życie naukowe
⦁ lekarze pracujący w Instytucie zawsze poszukują do skutku źródła dolegliwości pacjenta, nigdy nie działają jedynie na objawy.
Instytut Mikroekologii bazując na ponad 50-letnim doświadczeniu Instytutu Mikroekologii w Herborn (Niemcy), jako pierwszy w Polsce zajmuje się przeprowadzaniem badań mikrobiologicznych, których celem jest rozpoznawanie rdzennych przyczyn wielu przewlekłych schorzeń. Są to zazwyczaj dolegliwości, z którymi pacjenci borykają się od lat, a których przyczyny nie są bliżej znane np.: dolegliwości skórne (atopowe zapalenie skóry, świerzbienie, łuszczyca, pokrzywka) czy też dolegliwości żołądkowo-jelitowe (biegunki, zaparcia, wzdęcia).
W skład Instytutu Mikroekologii wchodzi nowoczesne laboratorium wyposażone w specjalistyczny sprzęt laboratoryjny, profesjonalne narzędzia oraz niezbędne „know how” umożliwiające przeprowadzanie specjalistycznych badań. Zespół tworzą specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w zakresie mikrobiologii oraz medycyny ogólnej.
Instytut Mikroekologii w Poznaniu przeprowadza badanie ImuPro jako jedyny ośrodek w Polsce. Instytut uczestniczy w corocznej międzynarodowej kontroli jakości obejmującej 17 laboratoriów na całym świecie. Oznacza to, iż czułość i swoistość oznaczeń wykonywanych w laboratorium kontrolowane są przez niezależną organizację zewnętrzną (EvomedMedizinService GmbH). Instytut co roku spełnia wymagania dotyczące jakości wykonania badań, czego dowodem są otrzymane certyfikaty.
Więcej informacji www.instytut-mikroekologii.pl.

Wpis gościnny
foto: pixabay.com
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

1 KOMENTARZ

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również