Reklama

Ciąża biochemiczna – co to jest? Objawy i przyczyny ciąży biochemicznej

O ciąży biochemicznej mówimy wtedy, gdy nie da się jej stwierdzić w czasie badań USG. Obumarcie i wydalenie zarodka ma bowiem miejsce do ok. 6 tygodni od zapłodnienia, więc w organizmie kobiety znajduje się jedynie hormon beta-hCG. Ciąża biochemiczna dotyczy wielu kobiet, z których większość nie zdaje sobie nawet z niej sprawy, myląc krwawienie z nią związane ze spóźnioną miesiączką.

Reklama
Reklama

Ciąża biochemiczna – na czym polega?

Ciąża biochemiczna to taka ciąża, w czasie której do poronienia dochodzi jeszcze przed implantacją zarodka w macicy lub w jej czasie, więc podczas USG zarodek nie jest widoczny. W organizmie obecne jest jedynie podwyższone stężenie hormonu beta-hCG. Może ono zostać wykryte po wykonaniu testu ciążowego lub w czasie badania krwi. W takim przypadku test ciążowy jest więc najczęściej pozytywny.

Objawy ciąży biochemicznej

Objawy ciąży biochemicznej to obecność hormonu beta-HCG przy jednoczesnym braku zarodka w obrazie USG. Poronienie ciąży biochemicznej objawia się kilkudniowym krwawieniem i bólami podbrzusza. Przez wiele kobiet mylone jest więc ze spóźnioną miesiączką. Jeśli kobieta nie wykonała wcześniej badania krwi lub testu ciążowego, prawdopodobnie nie będzie zdawała sobie sprawy, że to ciąża biochemiczna.

Ciąża biochemiczna – przyczyny

Szacuje się, że ciąże biochemiczne to ok. 50% wszystkich ciąż. Najczęściej przyczyną są błędy w czasie zagnieżdżenia zarodka czy jego wady genetyczne. Organizm wydala bowiem te zarodki, które mają poważne wady i uniemożliwia tym samym ich dalszy rozwój.

Ciąża biochemiczna może być spowodowana również m.in. przebytymi zaraz po zapłodnieniu infekcjami (np. toksoplazmoza, różyczka), wadami w budowie narządów rodnych, anemią, korzystaniem z używek, złą dietą (ubogą w składniki odżywcze) czy zbyt dużym wysiłkiem fizycznym.

Co robić po wykryciu ciąży biochemicznej?

Większość kobiet nie zdaje sobie sprawy, że ciąża biochemiczna miała miejsce. W tym przypadku organizm oczyszcza się najczęściej samoczynnie, a zarodek wydalany jest w czasie krwawienia (nie zdążył zagnieździć się w macicy). W razie wątpliwości warto skonsultować się jednak z ginekologiem.

autor: Agnieszka Łapajska, www.testDNA.pl
Zdjęcie © Martina/pl.123rf.com

Close

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

Na naszych stronach używamy technologii, takich jak pliki cookie, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach i w Internecie.

Chcemy Cię zapewnić, że Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili.
Szczegóły na podstronie polityka prywatności.

Subscribe to our newsletter

autoresponder system powered by FreshMail