-Reklama-

8 powodów, dlaczego dziecko nie chce spać

"Pomyliła mu się noc z dniem" - mówisz, gdy nagle twoje dziecko zapomina w nocy, co to sen. Dlaczego dzieci potrafią nagle odzwyczaić się od nocnego spania i mają tak duży problem by usnąć na dłużej?

-Reklama-

 

Brak zmęczenia

Jednym z błędów jest przeciąganie dziecięcych drzemek w dzień lub kładzenie na drzemkę zbyt późnym popołudniem. Trudno się dziwić, że maluch nie chce potem spać w nocy, skoro wyrobił prawie całą normę snu w dzień. W jaki sposób wydłużamy drzemki w dzień? Np. nie rozbierając śpiącego dziecka po spacerze i zostawiając go w wózku. Albo zaciemniając pokój, w którym maluch odbywa dzienną drzemkę. Wówczas trudno mu się przebudzić i zapada w twardy sen (taki, jaki powinien mieć nocą). Ostatnią drzemkę dziecko powinno zakończyć 4-5 godzin przed ułożeniem do snu na noc. To czas, którego potrzebuje, by znowu się zmęczyć i znużyć swoją aktywnością.

 

Zbyt pasywny dzień

Maluch nie potrzebuje dużej ilości snu, jeśli nie zużywa w dzień swojej energii. Problemem może być np. wożenie dziecka cały dzień w wózku lub noszenie w chuście lub nosidełku. To sprawia, że dziecko spędza czas pasywnie i nie ma nawet okazji by się zmęczyć. Staraj się wiec urozmaicać maluchowi dzień i zachęcaj do zabawy np. na macie, kładź na brzuszku, pozwól mu pełzać lub raczkować.

 

Zburzenie stałego rytmu dnia

Jeśli do tej pory mieliście ustalone pory karmienia, zabawy, drzemek, kąpieli i usypiania a nagle coś burzy ten porządek, do którego przyzwyczaiło się dziecko – nie ma się co dziwić, że ma problemy ze snem. To normalne także po dniu pełnym wrażeń, gdy np. odwiedzili was goście, wyjechaliście do nowego miejsca, podróżowaliście z dzieckiem w nocy itd. Musi upłynąć czasem nawet kilka dni, by na nowo maluch przyzwyczaił się do rytuałów i przypomniał sobie dawne zwyczaje mimo nowych okoliczności.

 

Skok rozwojowy

W czasie, gdy dziecko rośnie, dochodzi do tzw. skoków rozwojowych. Zdarzają się one co kilka tygodni lub miesięcy – pisaliśmy o tym dokładniej tutaj. W przypadku skoków rozwojowych, organizm dziecka przestawia się na inne zwyczaje np. nagle zaczyna potrzebować mniejszej ilości snu, dziecko staje się bardziej marudne lub po prostu ze względu na nabycie nowych umiejętności, nie potrafi się wyciszyć. Przez jakiś czas może mieć zatem problemy ze spaniem w nocy, ale na szczęście to etap przejściowy i po jakimś czasie wszystko wraca do normy. Cierpliwości!

 

Ząbkowanie

Pierwsze objawy ząbkowania mogą pojawić się już po 3. miesiącu życia. Charakterystyczne dla ząbkującego dziecka jest to, że podczas marudzenia pcha rączki do buzi i bardzo się ślini a gdy mu się poda mleko, bawi się smoczkiem, co oznacza, że nie jest głodne. W ząbkowaniu może wystąpić również niewysoka gorączka lub stan podgorączkowy a także biegunka. Ulgę maluchowi przynosi np. pocieranie gazikiem po spuchniętych dziąsłach i smarowanie dziąseł żelem chłodzącym.

 

Głód

Z głodu też można się budzić. U maluchów to bardzo silna potrzeba, którą trudno przespać. Dzieci w pierwszym okresie swojego życia dynamicznie rosną, co wiąże się z dynamicznym wzrostem ich potrzeb żywieniowych. Być może wybudzanie się w nocy spowodowane jest więc nienajedzeniem się w ciągu dnia. Jeśli podejrzewasz, że to właśnie jest przyczyną problemów ze snem – staraj się karmić malucha tuż przed pójściem spać. Można też dać dziecku bardziej sycący posiłek np. zagęścić mleko kleikiem ryżowym lub kukurydzianym albo zrobić kaszkę.

 

Niewygoda

Niemowlę nie potrafi powiedzieć, że mu niewygodnie. Nie potrafi też usunąć przeszkody, która uniemożliwia mu wygodny sen i dlatego płaczem wzywa mamę, by go uratowała z opresji. Jeśli dziecko się nagle budzi w nocy – mimo tego, że jest najedzone, przewinięte i zmęczone – sprawdź, czy nic go nie uwiera. Czasem wystarczy zawinięta pieluszka czy nierówno położony kocyk. Uwierać może również zapięcie w ubrankach, dlatego na noc zakładaj dziecku tylko proste pajacyki (bez zapinania na pleckach). Wyjmij z łóżeczka niepotrzebne rzeczy np. maskotki czy grzechotki. Sprawdź też, czy maluchowi nie jest za zimno lub za ciepło. To zawsze kontrolujemy poprzez dotykanie karku dziecka – powinien być ciepły. Przyczyną niewygody może być też zawartość pieluszki, ale również niekomfortowy materacyk. Materac do spania dla dziecka to wyposażenie łóżeczka, które powinno być zawsze najwyższej jakości. Od niego zależy nie tylko wygoda, ale i zdrowie naszej pociechy.

 

Choroba

Choroba to też przyczyna problemów ze spokojnym snem. Maluch może się budzić podczas gorączki, kataru lub bólu, który odczuwa. Jeśli jego płacz jest wyjątkowo niepokojący i uniemożliwia mu to spanie, warto pójść z nim do lekarza i wykonać podstawowe badania. Jako rodzice nie jesteśmy w stanie samodzielnie zdiagnozować każdej przyczyny problemów ze spaniem.

 

Zobacz jeszcze:

O której godzinie powinno chodzić spać dziecko?

Jak przetrwać nieprzespane noce?

Jak nauczyć samodzielnego zasypiania?

Ile powinno spać niemowlę?

 

autor: Ania
foto: pixabay.com
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również