-Reklama-

12 trików, by ułatwić dziecku zasypianie

Godzina noszenia na rękach, kołysania i nucenia kołysanek, a ono w dalszym ciągu ma w nosie spanie? Zastosuj się do naszych rad, które ułatwią twojemu dziecku zaśnięcie.

-Reklama-

Choć zdarzają się wyjątki, znaczna większość niemowląt ma problem z wieczornym zasypianiem. To trudny moment także dla rodziców, którzy spędzają godziny na układaniu swoich maluchów do snu. Znamy kilka sposobów, by czynność usypiania była krótsza i łatwiejsza. Być może któreś z nich okażą się skuteczne w waszym przypadku?

1. Unikaj kontaktu wzrokowego z dzieckiem

Nic bardziej nie pobudza malucha do działania. Gdy patrzysz dziecku w oczy, otrzymuje ono sygnał, że masz ochotę z nim porozmawiać albo się pobawić. Najlepiej odwrócić wzrok – dziecko szybciej się znuży.

2. W kąpieli postaw na relaks

Kąpiel ma ogromny wpływ na wieczorne samopoczucie dziecka. To ona powinna być początkiem wyciszania malucha przed snem. By miała działanie relaksujące i wyciszające, zamiast głośnej zabawy z zabawkami i pianą, urządź maluchowi kojącą kąpiel. Wystarczy cisza, delikatne ruchy myjki po ciele, subtelnie pachnący płyn do kąpieli i przygaszone światła w łazience.

3. Bliżej rodziców

Nikt nie mówi, że dziecko musi spać z rodzicem, ale zapewne wiesz, że najszybciej maluch zasypia blisko mamy. Nie oznacza to oczywiście wprowadzenia dziecka do swojego łóżka. Można zrobić wszystko, by maluch mimo spania w swoim łóżeczku, miał poczucie twojej bliskości. Zadbaj o to, by łóżeczko stało blisko waszego łóżka, by dziecko przebudzając się mogło cię zobaczyć.

4. Ogranicz bodźce

Dziecku trudno się zasypia w pomieszczeniu pełnym ciekawych rzeczy. Zrezygnuj z zabawek przy łóżku, zdejmij karuzelę. Postaraj się stworzyć umiarkowaną ciszę w pokoju, przygaś światła. Piżamka dziecka powinna być wygodna, bez uciskających gumek czy guzików. Do prania pościeli nie używaj aromatycznych płynów, w pokoju nie stosuj też olejków eterycznych, które mogłyby być przyczyną dyskomfortu malucha. Komfort dziecka jest bardzo ważny dla jego snu, dlatego miejsce do spania malucha powinno być bezpieczne i wygodne. Dobry materac do spania to podstawa.

5. Dotyk ma moc

Dziecko lubi czuć fizyczną bliskość z rodzicem, dotyk je uspokaja, dlatego często jest on niezbędny przy zasypianiu. Nie oznacza to na szczęście konieczności noszenia dziecka na rękach. Wystarczy, że położymy malucha w łóżeczku i pogłaszczemy go trochę, potrzymamy rękę na jego główce lub pleckach. Pozwoli mu to poczuć się przyjemnie, bezpiecznie i sennie.

6. Pora na dobranoc

Bardzo ważna w zasypianiu jest pora, kiedy kładziemy malucha do snu. Pediatrzy uważają, że optymalnym czasem zasypiania dziecka poniżej roku jest 18.30-19.00. Często rodzice próbują „przeciągnąć” dziecko ze spaniem i położyć je później, uważając, że jak się zmęczy, będzie lepiej spało. Nic bardziej mylnego – dziecko zmęczone wrażeniami często ma większy problem z ułożeniem się do snu. Na dodatek późniejsze położenie dziecka wcale nie oznacza późniejszej pobudki następnego dnia.

7. Odpowiednia temperatura

Optymalną temperaturą pomieszczenia, w którym śpi dziecko jest 19-20 stopni Celsjusza. Zwykle w nocy powinno być zatem chłodniej niż w dzień. Taka temperatura pozwala dziecku na spokojny i przerwany sen, podczas którego maluch się nie przegrzeje. Pamiętaj tylko, by stópki dziecka były osłonięte np. przez pajacyk, na wypadek gdyby maluch w nocy się odkrył.

8. Masaż relaksacyjny

Masaż ma działanie odprężające. Podobno niemowlęta, które są delikatnie masowane przed snem np. w trakcie smarowania ciała oliwką po kąpieli, zasypiają szybciej. Pamiętaj, by ruchy były delikatne i wolne a sam masaż nie drażnił dziecka. Jeśli maluch jest nadwrażliwy na dotyk i nie lubi tego typu kontaktu, nie masuj go na siłę.

9. Suszarka

Chodzi o szum, który się z niej wydobywa. Odgłosy szumu usypiają malucha jak mało co, bo przypominają mu bezpieczny okres płodowy. Jeśli dziecko jest marudne i ma problem z ułożeniem się do snu, warto mu troszkę „poszumieć’ nad uszkiem. I nie trzeba od razu włączać na pół nocy suszarki – odgłosy szumu dostępne są na youtubie, a nawet w mobilnych aplikacjach na smartfony.

10. Działaj rutynowo

Rutyna to sprzymierzeniec każdego dziecka. Wypracowanie stałego planu dnia pozwala maluchowi czuć się bezpiecznie. Jeśli chcesz, by twoja pociecha przyzwyczaiła się do szybkiego zasypiania, nie zmieniaj jej pór kładzenia do łóżka, miejsca usypiania, sposobu przeprowadzania czy kolejności czynności występujących wcześniej.

11. Jak w kokonie

Małe dzieci, a szczególnie noworodki czują się bezpieczniej, gdy są ściśle zawinięte w kocyk, pieluchę lub rożek. Zrobienie takiego „kokonu”, w którym rączki są przyciśnięte do tułowia pozwala poczuć dziecku znajomy z życia płodowego „ścisk”. Nie bez powodu takie owijanie maluchów stosuje się w szpitalach położniczych – dzięki temu dzieci są mniej marudne i lepiej śpią.

12. Przeczytaj bajkę

Czytanie dziecku jest świetnym zwyczajem przed snem. Warto czytać nawet maluchowi, który jeszcze tego nie rozumie. Jeśli zrobisz to spokojnym i cichym głosem, ukołysze on malucha do snu. Dla starszych dzieci książka jest relaksem, pozwala wyciszyć emocje po całym dniu i zatopić się w świecie fantazji, z którego bliżej już do sennej rzeczywistości.

Autor: iguana
foto: pixabay.com
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również